Krótko o Alateen

 

Preambuła Alateen

Alateen, część Grup Rodzinnych Al-Anon, jest wspólnotą młodych ludzi, których życie zostało dotknięte przez alkoholizm członka rodziny lub bliskiego przyjaciela. Pomagamy sobie wzajemnie, dzieląc się swoim doświadczeniem, siłą i nadzieją.
Jesteśmy przekonani, że alkoholizm jest chorobą rodziny, ponieważ ma wpływ na emocje, a nawet na zdrowie fizyczne wszystkich jej członków. Chociaż nie możemy zmienić ani kontrolować swoich, możemy się oddzielić od ich problemów. Zawsze dbamy o to, by chronić anonimowość każdego z nas, a także członków Al-Anon i AA.
Dzięki stosowaniu przez nas Dwunastu Stopni zaczynamy dojrzewać umysłowo, emocjonalnie i duchowo. Będziemy zawsze wdzięczni za Alateen za ofiarowanie nam cudownego, zdrowego programu, dzięki któremu możemy w pełni cieszyć się życiem.

Zatwierdzona przez Radę Powierników w dniu 6.12.2014 r. w Warszawie

 

Historia Alateen

„Zaczęło się to za stołem kuchennym w 1957 roku. Bobowi nie dawały spokoju emocjonalne problemy, które powstały z powodu alkoholizmu jego ojca. Był zagrożony umieszczeniem w placówce opiekuńczej. Próbował sam zastosować Kroki AA i hasła do rozwiązywania swoich problemów, ale to skutkowało tylko do pewnego momentu. Brakowało jednego magicznego składnika – wspólnoty. To właśnie dlatego Bob, który miał siedemnaście lat, wspierany przez ojca alkoholika w AA i matkę w Al-Anon, zebrał pięciu innych nastolatków mających rodziców alkoholików. Podczas gdy dorośli spotykali się na górze, on w kuchni przedstawił swój pomysł wspólnoty nastoletnich dzieci alkoholików. Mieli dzielić się z innymi swoim doświadczeniem, nadzieją i siłą w rozwiązywaniu codziennych problemów związanych z byciem nastolatkiem i pomagać sobie wzajemnie w rozwiązywaniu skomplikowanych sytuacji, które alkoholik (pijący lub trzeźwy) dodaje do ich zwykłych trudności. Pomysł Boba spotkał się z tak entuzjastycznym przyjęciem, że natychmiast została wybrana nazwa Alateen, a grupa ruszyła tego samego wieczoru”.

 

Alateen NIE JEST:
– programem terapeutycznym,
– programem dla nastolatków mających problemy z piciem lub z narkotykami,
– miejscem, w którym narzeka się na rodziców czy inne osoby,
– miejscem naprawiania dziecka, wychowania dziecka,
– służbą „opieki nad dzieckiem”,
– świetlicą socjalną,
– narzędziem kary.

 

Alateen JEST narzędziem zdrowienia dla dzieci i młodzieży, na których życie wpłynęło picie członka rodziny lub bliskiego przyjaciela.

 

Każdą Grupą Alateen opiekuje się tzw. sponsor. Jest to osoba ze wspólnoty Al-Anon, która zna i realizuje program Al-Anon, wypełniła kwestionariusz osobowy (w którym jest między innymi jej oświadczenie o niekaralności) i ma rekomendację Al-Anon do bycia sponsorem Alateen.

Sponsor nie jest „nauczycielem”. Dzieli się doświadczeniami, a nie naucza. Nie próbuje również odgrywać roli rodzica, ponieważ nigdy nie będzie w stanie zająć jego miejsca. Nie gra roli terapeuty, ponieważ nie jest profesjonalistą. Jest obecny na spotkaniach Alateen. Stara się zadbać, aby były one bezpieczne oraz zgodne z zasadami i programem Al-Anon/Alateen.

Spis grup Alateen w Polsce na stronie:https://al-anon.org.pl/mityngi-alateen-w-polsce/

plik do pobrania

Skip to content